Mine tagasi

Profitus news Dividendid: mis on need ja kuidas neid saadakse?

2024-03-25 20:00:00

INVESTEERIMINE

Dividendid: mis on need ja kuidas neid saadakse?

Kas olete kuulnud sõna "dividendid"? Ja kas sa tead, mis see on? Kahjuks ei tea enamik leedulasi, kuigi nad on seda terminit kuulnud, siiski selle tegelikku tähendust. Inimeste finantskirjaoskuse tõstmiseks ja täiendavate teenimisvõimaluste tutvustamiseks tahame selles artiklis lähemalt rääkida sellest, mis on dividendid, mida tähendab dividendi mõiste, millal neid makstakse, kuidas neid deklareerida ja mida. dividendide saamisel tuleb maksta maksud.

 

Mis on dividendid?

Mõiste "dividend" pärineb ladinakeelsest sõnast "dividendum", mis tähendab jagamist. Igal ettevõttel on aktsionärid – inimesed, kes on investeerinud/ostnud aktsiaseltsi aktsiaid. Nii ainu- kui suuraktsionärid, samuti väike- või väikeaktsionärid saavad pärast konkreetsesse ettevõttesse investeerimist tasu – dividende. Dividendid on osa ettevõtte kasumist, mis jaotatakse aktsionäridele, vastavalt nende aktsiate suurusele (teise osa ettevõtte kasumist saab kasutada reinvesteerimiseks, võlgade tasumiseks, aktsiate ostmiseks, arendamiseks jne). Dividende võib olla mitmel kujul: sularaha, aktsiad või isegi vara.

 

Dividendide maksmine sularahas

See on võib-olla kõige sagedamini kasutatav makseviis, kus igale aktsionärile makstakse osa ettevõtte kasumist rahas või pangaülekandega proportsionaalselt tema aktsiatega. Mida rohkem aktsiaid investor omab, seda suurem on osa kasumist.

 

Tasumine aktsiates

Teine võimalus aktsionäridega arveldamiseks on tasumine sama ettevõtte või tütarettevõtte aktsiates. Pärast selle otsuse vastuvõtmist aktsionäride nõukogus makstakse kõikidele aktsionäridele välja aktsiate summa proportsionaalselt nende aktsiatega.

 

Dividendide maksmine omandi alusel

Kolmas, üliharv juhtum, on dividendide maksmine omandipõhiselt. See on makseviis, kus aktsionärid saavad dividende maksva ettevõtte väärtpabereid või tasu makstakse ettevõtte toodetud toodete või teenustena.

 

Dividendide tähendus

Dividendid on olulised mitte ainult aktsionäridele, vaid ka ettevõttele endale. Müüdavad aktsiad võimaldavad ettevõtetel koguda lisaraha tegevuse arendamiseks, ettenägematute asjaolude ilmnemisel või muul viisil. Hiljem saavad dividendide näol tootlust kõik inimesed, kes ühel või teisel moel ettevõtte tegevusse panustasid ja aktsiaid ostsid. Dividendide investeerimistootlus on pikaajaline. Tuleb meeles pidada, et ettevõtte aktsiatesse investeerimine võib aja jooksul nende väärtust oluliselt tõsta, mis tähendab, et aktsiad müüa otsustades teenite ka raha. Aktsiate tõusu määrab tavaliselt ettevõtte kasvav kasum ning kasumi kasvades suureneb tavaliselt ka aktsionäridele makstav dividendide summa.

 

Kuidas dividende laekub ja millised on võimalikud investeerimisalternatiivid?

Dividendide saamiseks on vaja investeerida. Tänapäeval on nii Leedus kui ka mujal maailmas lai valik dividendiaktsiaid kõige erinevamates sektorites. Suur pakkumine annab investoritele suurepärased võimalused valida endale sobivaimad aktsiad. Üks võimalus turupakkumiste analüüsimiseks on vaadata investeerimisfondide sektorit või teha täiendav tehniline või fundamentaalne analüüs. Kuid mitte kõik investorid ei otsusta seda sammu astuda. Mõnikord otsivad inimesed alternatiive, mis on vähem riskantsed, sageli väiksemad, kuid aitavad neil ka raha teenida.

 

Tulu kinnisvarainvesteeringutest

Tulu saab teenida erinevate investeerimisvahendite kaudu. Üks neist on kinnisvarasse investeerimine. Kinnisvarasse investeerimiseks on mitu võimalust. Kaks kõige populaarsemat on siiski:

investeerimine konkreetsesse kinnisvaraobjekti, kui ostetud vara toob passiivset tulu (näiteks renditakse välja). 2023. aasta andmetel on sel viisil võimalik teenida kuni 6,9 protsenti. Siiski tuleb meeles pidada, et pärast kinnisvara soetamist on sageli vaja seda hooldada, seisukorda parandada ja sellesse pidevalt investeerida;

ühisrahastusplatvormidesse investeerimine, laenu andmisel konkreetse kinnisvaraobjekti realiseerimiseks. See on suurepärane võimalus oma investeeringutelt raha teenida. Näiteks kui investeerite Profituse platvormile, võite saada kuni 14% ja teie investeeringut kaitseb kinnisvara! Lisaks saad siia investeerida juba alates 100 eurost!

 

Passiivne sissetulek võlakirjadest

Teine võimalus raha teenida on võlakirjadesse investeerimine. Võlakirjad on väärtpaberid, mille ostmisel laenavad investorid oma raha ettevõttele või isegi riigile. Võlakirjad ei anna õigust omada vara, kuid need on vähem riskantne viis investeerimiseks kui aktsiad. Valides selle raha kasutamise meetodi, on ette teada, milliseid soodustusi ja tingimustel investor saab, milline on võlakirjade lunastamistähtaeg. Kõige sagedamini ulatub võlakirjade kasumlikkus 7-10 protsendini.

 

Kuidas oma dividende arvutada?

Oma dividendide (dividenditootluse) arvutamiseks peate esmalt teadma iga-aastast dividendi aktsia kohta ja aktsia hetkehinda, jagage need arvud ja korrutage 100-ga. Arusaadavuse hõlbustamiseks toome näite . Kui ettevõtte A aastane dividend aktsia kohta on 1 euro ja aktsia hetkehind 

200 EUR, sellest tulenev dividend arvutatakse järgmiselt: 1 / 200 * 100 = 0,5 protsenti. Seega kuulub teile ühe aktsia kohta dividendideks umbes 0,5 protsenti ettevõtte kasumist. Et arvutada, kui palju dividende teile kuuluvate aktsiate eest saate, peate lihtsalt saadud arvu korrutama teile kuuluvate aktsiate arvuga.

Aastane dividendi väärtus aktsia kohta / aktsia jooksev hind * 100

Siiski tuleb meeles pidada, et statistika järgi on kõrge tootlusega aktsiate hinnad enamasti suhteliselt madalad. Ettevõtte madalad aktsiahinnad viitavad vähesele kasvule või isegi stagnatsioonile, nii et mõnikord on madalama tootlusega aktsiad paremad kui eriti kõrged aktsiad.

Dividendai-apskaičiavimas

 

Millal dividende makstakse?

Puuduvad reeglid, mis määraksid dividendide maksmise aja. Iga ettevõte otsustab aktsionäride koosoleku käigus, millal ja mis liiki dividende ta oma aktsionäridele jagab. On juhtumeid, kus dividendid jõuavad aktsionärideni kord aastas, iga kuue kuu või kvartali järel, kuid on ka ettevõtteid, kes jaotavad kasumit ja maksavad dividende igakuiselt.

 

Tüübi järgi võivad rahalised dividendid olla:

vahepealne (kui kindlal ajal makstakse välja kindel rahasumma);

täiendav (kui ettevõte otsustab fikseeritud summale lisada täiendava makse);

preemia (peale ettevõtte erakorralise soodustuse saamist eraldatakse aktsionäridele täiendav osa kasumist, mis makstakse välja preemiana).

 

Dividendide maksmine

Dividendide väljamaksed ei pruugi olla stabiilsed. On juhtumeid, kus ettevõtted lihtsalt ei maksa oma aktsionäridele dividende, sest investeerivad kogu teenitud kasumi ettevõtte arengusse või peatavad rahaliste raskuste korral ajutiselt väljamaksed. Seega, kui plaanid alles investeerida ettevõtte aktsiatesse ja loodad sellest kasumit saada, siis vaata hoolega, kas ettevõte maksab regulaarselt dividende, milline osa kasumist sellele eraldatakse, millistel tingimustel, võimalikud riskid ja kaudsed väljavaated. Lisaks tuleb meeles pidada, et kehtib dividendide maksustamine.

 

Maksud dividendidelt

Aktsionäridele makstavad dividendid on osa nende kasumist. Mis tähendab, et neid maksustatakse 15-protsendilise tulumaksumääraga. Küsimus on selles, kes selle maksu tasuma peab? Kui olete Leedu kodanik ja Leedu ettevõtte osanik, siis enne väljamakse tegemist tuleb ettevõttel tasumisele kuuluvalt summalt maksud välja arvutada ja need tasuda. Kui aga oled välisriigi aktsionär, siis on tingimused mõnevõrra teised: pead maksma ka dividendimaksu. Tõsi, kui ettevõte on sõlminud ja rakendab topelt vältimise lepingut, võib kehtida madalam tulumaksumäär.

 

Dividendai-mokesčiai