Mine tagasi

Profitus news Finantskirjaoskus: põhitõed ja miks see on oluline

2024-01-17 13:00:00

INVESTEERIMINE

Finantskirjaoskus: põhitõed ja miks see on oluline

Finantskirjaoskus on fraas, mida kuuleme avalikus sfääris üha sagedamini. Ja mitte ilmaasjata: see on eriti oluline asi kõigile, nii noortele kui vanadele, kes soovivad kindlustada oma rahalist heaolu. Finantskirjaoskust saab ja isegi peab samastama arvutioskusega – nende valdkondade põhitõdesid teadmata ei suuda me neid oma igapäevaelus hallata ja rakendada ega isegi lihtsamaks teha. Finantskirjaoskus on oluline mitte ainult oma positiivse mõju tõttu isiklikule heaolule, vaid ka kogu riigi heaolule. See võimaldab inimestel tõhusalt hallata oma raha, investeerida, laenata, kaitsta end riskide eest ja seeläbi saavutada suuri finantseesmärke, mis aitavad tagada parema tuleviku ja ühise heaolu arengu. Aga räägime kõigest algusest peale.

Mis on finantskirjaoskus

Finantskirjaoskus on teadmised finantsjuhtimisest: säästmine, investeerimine, krediit, kindlustus ja muud finantsaspektid. Seda võib isegi nimetada oskuseks, mida kõik, nii täiskasvanud kui ka lapsed, peaksid kaasaegses ühiskonnas arendama. Finantskirjaoskus võimaldab lihtsamalt hallata oma rahaasju, planeerida eelarvet, õigesti hinnata sissetulekuid, kulusid ja riske, valmistuda võimalikeks finantsraskusteks ja isegi nendega toime tulla, saavutada finantseesmärke, vähendada võlgu või stabiliseerida oma finantsolukorda. See oskus pole oluline mitte ainult täiskasvanutele, vaid ka lastele, sest finantskirjaoskust õppides ei omanda lapsed mitte ainult teadmisi raha toimimise, selle teenimise, planeerimise ja säästmise kohta, vaid aitab kujundada teadlikku lähenemist rahandusele. raha juhtimine, prioriteetide seadmine, finantsvastutus ja distsipliin.

 

What is financial literacy?

 

Finantskirjaoskuse eelised

Eelkõige aitab teadlik finantsjuhtimine saavutada seatud finantseesmärke: vähendada kulusid, säästa suurema ostu jaoks, investeerida jne. Väga oluline aspekt on ka raha väljapetmise katsete äratundmine. Kiiresti muutuvas ja arenevas finantsmaailmas on alati pettusi. Tõenäoliselt olete nendega ühel või teisel viisil kokku puutunud. Finantskirjaoskus ei õpeta mitte ainult oma raha haldamist, vaid ka seda, kuidas kaitsta seda kasumit teenida soovivate inimeste eest. Finantskirjaoskus on tõesti oluline kõigile, kes töötavad: nii vabakutselistele, kelle sissetulek on sageli kõikuv ja finantsplaneerimine on äärmiselt oluline; samuti töölepingu alusel töötavatele töötajatele, kes soovivad nautida finantsvabadust. Finantskirjaoskus on mõne valdkonna, nagu turundus, kaubandus, tootmine, turundus, personalijuhtimine, lahutamatu osa. Lisaks õpetavad need teadmised ja arenenud oskused distsipliini, distsipliini, teadlikkust, vastutustunnet, asjakohast otsustamist ja muid valdkondi.

Finantskirjaoskuse alused

Peaaegu iga päev tegelevad rahaga kõik: palgad, ostud, säästud, investeeringud jne. Et seda kahjuks piiratud ressurssi võimalikult tõhusalt kasutada, on väga oluline tunda finantskirjaoskuse põhitõdesid, mis hõlmavad igapäevast rahahaldus, investeerimine, krediit, kindlustus, säästmine ja muud aspektid. Finantskirjaoskaja on ühiskond, mis suudab rahaasju õigesti juhtida, mis võimaldab vähendada vaesust, suurendada rahalist sõltumatust ja parandada kogu riigi üldist majanduslikku olukorda. Selleks, et inimene oleks finantskirjaoskusega, on väga oluline mõista selle toimimist ja teada selle kõige olulisemaid põhitõdesid.

Rahalised eesmärgid

Tõenäoliselt on meil kõigil rahalised eesmärgid: kodu, auto ostmine, pensioniks valmistumine, laste haridusse investeerimine või lihtsalt säästude hoidmine hädaolukordadeks. Väga oluline on õigesti seada oma isiklikud ja perekondlikud rahalised eesmärgid, määratleda need, kui neid on mitu – seadke paika prioriteedid, hinnake hetkeolukorda, koostage konkreetne plaan eesmärkide saavutamiseks, määrake kindlaks edasised tegevused, arvestage võimalike üllatustega ja olge distsiplineeritud. Rahalisi eesmärke on palju lihtsam saavutada, kui protsessis on selgus.

Eelarve ja kulude juhtimine

Eelarve koostamine ehk eelarvehaldus on finantskirjaoskuse ja isikliku finantsjuhtimise oluline osa. See on iga inimese oskus oma sissetulekuid ja kulusid korralikult kontrollida, neid õigesti jaotada ja planeerida. Nii tulude kui ka kulude planeerimine aitab teil mõista oma tegelikku isiklikku finantsolukorda, hinnata loogiliselt võimalikke või olemasolevaid rahalisi kohustusi, tuvastada sissetulekuallikaid ning prognoosida ja kontrollida võimalikke kulutusi.

Säästud

Säästmine on ilmselt finantskirjaoskuse haru, mida enamik inimesi praktiseerib. Kuigi meid on lapsepõlvest saati õpetatud säästma, ei tee me seda alati targalt. Arukas säästmine on selline säästmine, kui suudame osa oma sissetulekust teatud eesmärgil kõrvale panna, ilma et see kahjustaks oma igapäevast heaolu. Sageli kurdavad inimesed, et ei suudeta säästa. Kõige sagedamini on selle põhjuseks sobimatu säästuplaan. Säästmisel on väga oluline distsipliin, eesmärgipärasus ja tulude õige jaotamine. Säästmine aitab inimestel end kindlamalt tunda, olles eelnevalt valmis kohesteks vajadusteks raskuste korral: haigus, töökaotus, katastroof jne. Seega võib öelda, et finantskirjaoskus ei too isiklike rahaasjade haldamisse mitte ainult selgust, vaid ka kindlust.

Investeering

Finantskirjaoskus aitab inimesel oma raha mõtestatult investeerida. Investeerimine on viis kaitsta oma kapitali amortisatsiooni eest, seda suurendada, luua täiendavat rahaallikat ja isegi parandada oma rahalist heaolu tulevikus. Finantskirjaoskus õpetab, kuidas ja kuhu investeerida, millised on võimalikud riskid ja kuidas neid vältida, millist investeerimismeetodit ja strateegiat valida, kuidas õigesti hinnata riski-kasumi suhet. Investeerida soovijatele on abiks investeeringukalkulaator, mille abil saab välja arvutada, kui palju on võimalik teenida peale konkreetse summa investeerimist.

Vanaduseks valmistumine

Teine finantskirjaoskuse alus on vanaduseks valmistumine. Statistilised andmed näitavad, et täna ei kogu iga kolmas leedukas pensioniks. Järelikult ei tagata neile inimestele pensionipõlves inimväärset elu. Finantskirjaoskusega inimesed valmistuvad selleks eluetapiks vastutustundlikult. Eriti oluline on teada, mis vahe on pensioni kogumise I, II ja III etapil, milline on parim viis vanaduspõlveks valmistumiseks ning miks peaks üldse pensioniks kogumisest hoolima. Teadmised ja õiged otsused võivad tagada tõeliselt suure ja küllusliku vanaduspõlve.

Krediidid

Finantskirjaoskuse alla kuulub lisaks juba mainitud aspektidele ka laenamine. Krediidid on väga oluline vahend neile, kes soovivad sooritada suuremaid oste

Finantskirjaoskus lastele

Finantskirjaoskus on väga oluline oskus iga inimese jaoks, isegi väikese jaoks. Olgem ausad, raha on mitte ainult täiskasvanute, vaid ka laste igapäevaelu lahutamatu osa: juba varakult õpetame neid ostma, säästma, püüame juurutada teadlikku rahakasutust – ehk teisisõnu õpetame. finantskirjaoskus.

Finantskirjaoskuse tundmine aitab lastel mõista raha väärtust, selle teadlikku kasutamist, langetada sobivaid finantsotsuseid ja -vastutust, aitab valmistuda tulevasteks võimalikeks finantsväljakutseteks, nendega toime tulla või neid lausa vältida.

Kahjuks koolides seda siiani ei õpetata, seega lasub see vastutus lapsevanematel. Oma laste õpetamine ei tohiks piirduda säästmise, läbimõeldud ostude ja vastutustundliku käitumisega rahaga. Allpool anname teile mõned näpunäited, kuidas saate kodus arendada laste finantskirjaoskust.

Eelarvestamise koolitus on üks esimesi samme finantskirjaoskuse poole. See annab lastele teadmisi sissetulekute ja väljaminekute kohta, võimaldab neid paremini tuvastada, mõista, kuidas neid paremini jagada, säästa või isegi investeerida. Need teadmised aitavad arendada finantsteadlikkust ja aitavad raha paremini hallata.
Säästmine ei ole pelgalt raha hoiupõrsas, see on arusaam, et see tööriist aitab teil saavutada suuremaid eesmärke. Säästmine aitab õppida saavutama oma eesmärke väikeste sammudega, kannatlikkust, vastutust, järjekindlust, distsipliini. See on väga oluline oskus, mis aitab luua rahalist kindlustunnet tulevikus.
Olles õppinud tulusid kuludest eraldama, säästma või isegi investeerima (võid isegi lastele investeerimismängu välja mõelda: paku neile investeerida mõnda ostu ja maksta intressi kokkulepitud perioodi jooksul), on väga oluline arendada planeerimist ja prioriseerimist. oskusi. See võimaldab lastel eristada vajalikke kulutusi, vajalikke vajadusi soovidest, õppida arukalt raha kulutama ja muid finantsotsuseid langetama.
Teadlik tarbimine on teine valdkond, millest tuleb lastega rääkida. Teisisõnu, see on arusaam, et raha on piiratud ressurss, mistõttu tuleks vastutustundlikult valida, kuidas seda kulutada, planeerida või säästa. Teadlik tarbimine arendab iseseisvust, aitab vältida emotsionaalseid oste, loogiliselt hinnata võimalusi ja teha asjakohaseid rahalisi otsuseid.

 

Financial literacy for children

 

Kuidas testida oma finantskirjaoskust?

Tahad teada, kui hea rahaoskusega sa oled? Kas teie finantsjuhtimine on tõhus? Finantskirjaoskuse test aitab teil seda teada saada: vastake allolevale 9 küsimusele ja saate teada, kus saate oma oskusi täiendada.
Kas jälgite oma tulusid ja kulusid? Tulude ja kulude jälgimine on esimene samm finantskirjaoskuse poole. See võib olla nii tulude kui ka kulude märkimine märkmikus, arvutis või nendel pangakontol või muus kohas silma peal hoidmine.
Kas planeerite oma eelarvet? Kas näiteks poodi minnes ennustad, kui palju saad sellele külastusele kulutada, mida ostad, kas plaanid suuremaid igakuisi/aastasi kulutusi jne.
Kas teil on sääste ja paned neid regulaarselt kõrvale? Efektiivseks säästmiseks tuleb ette näha, kui suure osa oma kuus/poolaasta/aasta sissetulekust säästudeks suunate, kus seda hoiate ja kellele eraldate.
Kas mõtlete pensionile? Tõenäoliselt olete pensionisäästmisest rohkem kui korra kuulnud. Aga kas sa tead, mis see tegelikult on? Kas olete juba pensioniks koguma hakanud või plaanite seda teha?
Millised on teie rahalised eesmärgid? Kas teil on? See võib olla pingutus olemasoleva eelarve säästmiseks, suurendamiseks, investeerimiseks või millekski muuks. Finantseesmärgid peavad olema konkreetsed, selged ja täpselt määratletud.
Kas teie säästud toovad teile kasumit? Finantskirjaoskus õpetab, kuidas kasutada olemasolevaid sääste ja luua seeläbi mitte ainult täiendav sissetulekuallikas, vaid ka oma rahalise olukorra tagatis tulevikus. See on suurepärane võimalus mitte ainult säästa, vaid ka oma kapitali suurendada.
Kas suudate teha usaldusväärseid finantsteenuseid puudutavaid otsuseid? See tähendab, kas tead kõike laenudest, krediidist, kindlustusest, kas suudad hõlpsalt langetada sellega seotud otsuseid, tagada regulaarne makse jne?
Kas maksate makse ja muid arveid õigeaegselt? Finantskirjaoskajad inimesed mitte ainult ei tea, kuidas jaotada oma raha erinevatele sissemaksetele, vaid teavad ka, kuidas sellest säästa.
Kas poodi või teeninduskohta külastades ei juhi sind emotsioonid? Tänapäeva ühiskonnas on emotsionaalne ostlemine väga laialt levinud – see on asjade või teenuste ostmine mitte sellepärast, et sul neid tõesti vaja oleks, vaid sellepärast, et otsustasid spontaanselt seda teha. Tõenäoliselt olete märganud, et kui lähete näljasena toidupoodi, kulutate rohkem. Siin peitubki emotsionaalse ostmise tagajärg – meie emotsioonid dikteerivad, et oleme näljased ja vajame palju ja igasugust toitu. Just sel põhjusel nõustuvad spetsialistid, et ka kõige väiksemaid oste on hea planeerida – mitte ainult ei osteta mittevajalikke kaupu, vaid säästate ka raha.

 

How to test your financial literacy?

 

Finantskirjaoskuse tase Leedus

See on pettumus, kuid läbiviidud uuringud näitavad, et Leedu finantskirjaoskuse tase on tõesti madal – oleme 24 uuritud Euroopa Liidu riigi seas viimased. Leedulastel napib investeeringuid, teadmisi keerukamatest finantslahendustest, arusaama, kuidas säästudest raha teenida. Need teadmised puuduvad juba varakult: koolis õpetatakse lastele arvutioskust, aga mitte finantskirjaoskust, kuigi see on sama oluline valdkond. Tööandjad nõuavad väga sageli arvutioskust, nii et siin on olukord veidi parem. Ja see on see, mida te teete ja kuidas teenitud raha kasutate, kuidas seda jagate ja mida saate teha finantskriisi vältimiseks, ehk teisisõnu, milline on teie finantskirjaoskus, mis võib viia mitte ainult heaolu, aga ka kogu riigi heaolu, paraku pole see veel oluline

Finantskirjaoskus teistes riikides

Kokkusattumus või mitte, aga kõige suuremad teadmised finantskirjaoskusest on hea finantsolukorraga riikides. Õnneliku elu saladuse selgeks saanud soomlased on finantskirjaoskuse üleilmsete liidrite nimekirjas. Edetabelil on ka kanadalased, taanlased, rootslased, norralased ja isegi meie naabrid Eesti, kus finantskirjaoskus on õppekavasse integreeritud. Nendes riikides on finantsjuhtimise temaatika vaieldamatult kõrgel kohal, seetõttu on selleks loodud selged tingimused ning iga aastaga liigutakse sihikindlalt seatud eesmärgi poole.

Siiski on riike, kus finantskirjaoskus on äärmiselt halb. Aafrika, mõne Aasia ja Ladina-Ameerika elanikel on veelgi madalam finantsalane kirjaoskus ja nad seisavad silmitsi veelgi suuremate väljakutsetega oma rahaasjade haldamisel kui Leedus. Finantskirjaoskus on aga õpitud oskus, mistõttu olukord võib igal ajal muutuda ja kõige vähem finantskirjaoskusega riik võib ronida kõige kirjaoskamate kõrgustesse.