Mine tagasi

Profitus news Investeeringutulu deklareerimine – mida on oluline teada?

2024-07-03 12:30:00

INVESTEERIMINE

Investeeringutulu deklareerimine – mida on oluline teada?

Igal aastal täidetakse Leedus aastane tuludeklaratsioon, mis tähendab, et kõik elanikud peavad deklareerima oma tulud ja vara. Seda saab teha Maksu- ja Tolliameti (VMI) Elektroonilises deklaratsioonisüsteemis (EDS) hiljemalt maikuuks. Tulu ja vara deklareerimisel on oluline märkida mitte ainult palgatulud või füüsilisest isikust ettevõtjana teenitud tulud, vaid ka väärtpaberite müügist saadud tulud, tähtajaliste hoiuste ja/või kogumishoiuste intressid ning investeerimistulud. Selleks, et deklaratsioon oleks veelgi selgem ja lihtsam, tutvustame selles artiklis, mis on investeerimistulu, kuidas toimub tulu deklareerimine investoritele ja mida igaüks peaks teadma.

Mis on investeerimistulu?

Investeerimistulu on investeeringutest saadud tulu, kui omatav vara aitab suurendada kapitali, rentides või müües seda kõrgema hinnaga. Et seda lihtsamaks teha, toome väga lihtsa näite. Kujutage ette, et valite investeeringuks kinnisvara. Teil on oma elukoht ja te omandate teise, näiteks korteri. See üksus loetakse juriidiliselt investeerimisvaraks, mis võib genereerida tulu, kui seda renditakse või müüakse, kui hind tõuseb (rohkem selle kohta, mis on investeerimisvara, saate lugeda artiklist „Investeerimisvara: kõik, mida peate teadma“). Kui rendite korterit ja saate igakuist stabiilset tulu, loetakse seda investeerimistuluks. Investeerimistulu ei loo mitte ainult kinnisvarasse, aktsiatesse, võlakirjadesse ja muudesse väärtpaberitesse investeerimine, vaid näiteks ka investeerimine kinnisvaraarendusprojektidesse erinevatel laenu- ja investeerimisplatvormidel.

Millal tuleb maksta investeerimistulu tulumaksu?

Tulumaksuseaduses on sätestatud, et Leedu Vabariigi elanikud peavad maksma investeerimistulu eest tulumaksu (GPM), kui teenitud tulu ületab 500 euro piiri. Kuni 500 euro suurune tulu üürimisest või müügist ei ole maksustatav. Kui summa on suurem, kohaldatakse maksustatavale osale, st sellele osale, mis ületab 500 eurot, 15% tulumaksumäära. Näiteks 600 euro suuruse kasumi korral maksate 15% tulumaksu 100 eurolt (600 euro suurune kasum - 500 euro suurune maksuvaba tuluosa). TÄHTIS! Kui elate abielus, jagatakse saadud investeerimistulu pooleks, seega kui teie tulu on 1000 eurot, ei pea te tulumaksu maksma, kuna mõlemad partnerid jagavad summat pooleks, mis tähendab, et kumbki isik saab 500 eurot kasumit ja see summa on maksuvaba. Kui teenite 1200 eurot, maksavad mõlemad abikaasad 15% tulumaksu 100 eurolt (1200 euro suurune kasum, jagatuna abikaasade vahel = 600 eurot kummalegi; 600 euro suurusest kasumist ühe isiku kohta lahutatakse maksuvaba tuluosa 500 eurot, = 100 euro suurune maksustatav tulu).

GPM ei kohaldata
- Kui investeeringute müügist või muud tüüpi tulust saadav kogusumma ei ületa 500 eurot.

15% GPM-määr
- Maksustatav summa, mis ületab 500 euro piiri.
- Dividendid, sõltumata tulu suurusest, maksustatakse 15% tulumaksumääraga.

20% GPM-määr
- Kui üürist, intressidest, hoiustest, väärtpaberitest või investeeringute müügist saadud tulu koos teiste tuludega (nt palk) on suurem kui 120 keskmist kuupalka (VDU).

 Investeerimistuludega seotud vormid ja dokumendid

Investeeringutest saadud tulu deklareerimine on mõnevõrra keerulisem protsess, kuna tuleb deklareerida mitte ainult palgatulud või füüsilisest isikust ettevõtjana teenitud tulud, vaid ka investeerimistulud: intressid, dividendid ja muud kapitalikasumid. Ärge unustage, et elanike isiklikud investeeringud väärtpaberitesse ja muudesse finantsinstrumentidesse ei loeta füüsilisest isikust ettevõtluseks, seega ei saa seda deklareerimisel füüsilisest isikust ettevõtluseks määrata. Väärtpaberitulu deklareerimiseks on vajalik GPM311 vorm. Tuletame meelde, et kui investeeringutest saadud summa ei ületa maksuvaba suurust, st 500 eurot, siis seda deklareerima ei pea.

Kuhu saab investeerimistulu deklareerida?

Maksudeklaratsioon, sealhulgas investeeringute deklaratsioon, toimub Maksu- ja Tolliameti (VMI) Elektroonilises deklaratsioonisüsteemis (EDS). Varade deklareerimine toimub igal aastal kuni mai kuuni. Selles süsteemis saate esitada ja/või vaadata maksudeklaratsioone ja palju muid deklaratsioonivorme, ilma kodust lahkumata. See on tõesti mugav ja kiire viis. EDS-i saab sisse logida panga, Riigiettevõtete Registrikeskuse, krediidiühistute või Elektroonilise valitsuse portaali kaudu. Õigeaegse deklareerimise korral on oht võlgade tekkimiseks ja hiljem ka kontode arestimiseks.

Kuidas deklareerida investeerimistulu?

Igal aastal enne tuludeklaratsiooni esitavad kõik maksude kinnipidajad ja kolmandad isikud Maksu- ja Tolliametile kogu teabe konkreetse isiku tulude kohta: palk, müüdud väärtpaberid jne. Kogu see teave laaditakse üles esialgsetesse tuludeklaratsioonidesse. Siiski teab osa teabest ainult isik ise, seega tuleb andmed alati üle vaadata. Juhiseid tulude deklareerimise kohta leiate Elektroonilisest deklaratsioonisüsteemist (EDS). Seal tervitab teid GPM deklaratsiooni juhendaja, kes juhendab teid samm-sammult.

Tuludeklaratsiooni akna avamisel küsitakse teilt esmalt andmete täpsustamist. Esmalt peate märkima oma staatuse deklareeritava perioodi kohta, st kas elasite Leedus või viibisite välismaal.

Järgmises aknas kuvatakse kõik muudest allikatest (tööandja jne) saadud andmed. Kõigepealt soovitame need hoolikalt üle vaadata: mõnikord esitatakse vale teave või määratakse vale tululiigi kood.

Kui töötate palgatööl, on siin esitatud andmed tõenäoliselt õiged ja peate need lihtsalt kinnitama.

Füüsilisest isikust ettevõtjad peavad selles etapis lisama Füüsilisest isikust ettevõtja tulude ja kulude arvestuse päeviku, kui nad ei halda seda VMI kaugraamatupidamisteenuse alamsüsteemis, tuntud kui Virtuaalne raamatupidaja (iAPS). Kui kasutatakse iAPS-i, tuleks andmed automaatselt üle kanda ja peate need lihtsalt üle vaatama ja kinnitama.

Kolmas samm on tulud varadest, st aktsiatest, fondidest, krüptovaluutast või muudest finantsinstrumentidest. Selles etapis toimub müüdud finantsinstrumentide ühikute, näiteks aktsiate deklareerimine: peate vastama küsimusele „Kas olete saanud tulu vara rentimisest, müümisest või muul viisil omandiõiguse ülekandmisest Leedus ja/või välisriikides?“ Varade deklareerimine on vajalik, kui olete müünud teatud finantsinstrumentide ühikuid, näiteks aktsiaid, ja saanud nende eest üle 500 euro.

Neljas samm on intresside deklareerimine. Siin peaksite nägema teiste osapoolte esialgseid andmeid, mida peaksite hoolikalt üle vaatama ja kinnitama. Intressidele kehtib ka 500-eurone maksuvabastus, seega kui need ei ületa 500 eurot, ei kohaldata teile makse. Intresside deklareerimise kood on 55.

Pärast "Muude tulude" välja valimist jõuate dividendide deklareerimiseni. Siin peate sisestama ka vastavad andmed. Dividendide deklareerimise kood on 26.

"Muude tulude" väljal saate deklareerida ka krüptovaluuta tulud.

Seejärel jõ