Mine tagasi

Profitus news Järelturg – mis see on ja mida on oluline selle kohta teada?

2023-10-17 08:30:00

INVESTEERIMINE

Järelturg – mis see on ja mida on oluline selle kohta teada?

Kas olete investor ja kaalute, kuhu oma raha paigutada? Või otsite hoopis rahastamist? Kui jah, siis olete ilmselt kuulnud, mis on finantsturud ning esmased ja teisesed turud. Selles artiklis käsitletakse teistest turgu: mis see on, millised on osalemise põhjused teisesel turul, kuidas investeerimine toimib, millised on võimalikud riskid ja tulud, kes on finantsturu osalised ning millised on teisesed turustrateegiad.

 

Mis on teisesed turg?

Alustame kõigepealt mõistest. Kas teate, mis on teisesed turg? See on turg, kus kaubeldakse juba emiteeritud väärtpaberite ja muude investeeringutega. Näiteks ettevõte X müüb osa oma aktsiatest, ettevõte Y ostab need, jagab need edasi või müüb need kõik teisele isikule või ettevõttele P. Ettevõtet Y loetakse seejärel teisesed turu osaliseks. Teisisõnu, P omandab aktsiad teiseselt turult. Teisesed turg võimaldab investoritel tehingu varem lõpetada ja osa või kogu oma investeeringust ennetähtaegselt tagasi saada. Teine näide on ühisrahastusplatvormid. Ettevõte, kes otsib rahastamist, pöördub laenuplatvormi poole, mis otsib investoreid, kes on valmis laenu rahastama. Kui esmaturul tegutsevad need, kes soovivad laenata, ja need, kes soovivad laenu anda, siis teisesel turul tegutsevad need, kes soovivad müüa oma nõudeõigusi, ja need, kes soovivad need üle võtta. See suurendab investeeringute likviidsust, kuna teisel turul on võimalik oma investeering igal ajal müüa, kui leidub ostja. Samuti on see hea võimalus investeeringu soetamiseks allahindlusega, sest enamik müüjatest soovib müüki kiiresti teha ja pakuvad erinevaid allahindlusi.

 

Teisesel turul ostmise ja müümise põhjused

Teisesel turul ostmise või müümise põhjuseid ja eeliseid on palju. See finantsturg on atraktiivne nii müüjatele, kes soovivad kiiresti oma kohustustest vabaneda, oma portfelli varem likvideerida, eemaldada sellest nende arvates mittetasuvaid investeeringuid ja kasutada saadud raha mujal, või müüa investeeringuid kallimalt, kui ka ostjatele, kes otsivad turvalisi ja juba tõestatud investeeringuid, võimalust neid odavamalt soetada ja sellest märkimisväärselt kasu saada. Teisesel turul ostmise ja müümise põhjuste paremaks mõistmiseks oleme need esitanud eraldi tabelis:

Müügipõhjused

  • Soov vabaneda olemasolevatest kohustustest
  • Soov portfell ennetähtaegselt likvideerida
  • Soov eemaldada portfellist investeeringud, mis teistele investoritele tunduvad kasumlikumad kui müüjale
  • Eesmärk müüa investeeringuid kallimalt

Ostupõhjused

  • Võimalus soetada turvalisi, tähtaegselt tagasimakstud ja juba tehtud investeeringuid madalama hinnaga
  • Võimetus leida soovitud investeerimisobjekti esmaturult
  • Võimalus kontrollida potentsiaalse investeeringu makseajalugu
  • Võimalus osta investeering madalama hinnaga kui see oli esmaturul hinnatud
  • Ootus suuremale kasumile viivitatud laenude soetamisel suure allahindlusega

 

Kuidas investeerimine teisesel turul toimib?

Teisel turul kauplevad juriidilised või füüsilised isikud varem omandatud väärtpaberitega, mistõttu pole vaja otsida, luua ja hallata uusi tehinguid, et investeerida. Teisel turul müüdavad väärtpaberid võivad olla nii kallimad kui odavamad kui nende väljastamise ajal. Hinnad, millega väärtpabereid müüakse, sõltuvad nende edukusest.

Muidugi sõltub see finantsinstrumentidest, kuid ühisrahastuse teisel turul investeerimiseks ei pea olema suurt rahasummat. Investeerimine teisel turul võimaldab investeerida kiiremini ja lühemaks ajaks. Finantsturu osalised võivad ka mitmekesistada, see tähendab, et nad saavad investeerida samaaegselt erinevatesse varadesse, et vähendada kahjude riski. Teine turg on portfellihalduse strateegia jaoks eriti soodne, kuna see pakub investoritele paindlikkust.

 

Kes saab teisel turul osaleda?

Teisel turul tegutsevad tavaliselt kolm finantsturu osalist: need, kes otsivad rahastamist, need, kes otsivad rahastajaid, ja rahastajad. Need, kes otsivad rahastamist ehk soovivad müüa olemasolevaid väärtpabereid, käimasolevaid projekte, aktsiaid või muid varasid, võivad olla kõik, kellel on aktsiaid, võlakirju ja muid väärtpabereid, kinnisvara või muud vara ning kes otsivad investeeringuid. Teised finantsturu osalised on finantsasutused: pangad, krediidiühistud, makseasutuse litsentsi omavad aktsiaseltsid või osaühingud ja teised. Kolmas finantsturu osaliste rühm on investorid. Kes saab olla investor teisel turul, selle kohta täpset määratlust ei ole. Igal asutusel on oma individuaalsed nõuded. Näiteks profitus.ee-s saavad investoriteks isegi alla 18-aastased isikud, kui nad esitavad vajaliku dokumentatsiooni.

 

Riskid ja tulud teisesel turul

Teise turu investeeringute risk ei erine oluliselt esmaturu omast, kuna investeeringud mõlemal turul on sarnased - enne kui investeering jõuab teisele turule, peab see esmalt olema esmaturul.

Siiski võivad riskid ja tulud erinevates turgudes varieeruda.

  • Teisesed aktsiaturg: siin kaubeldakse varem väljastatud aktsiatega. Investeeringud aktsiatesse on alati olnud riskantsemad, kuid ka tulusamad.
  • Teisesed kinnisvaraturg: see hõlmab ostmist, müümist, rentimist, vahetamist, hüpoteeke ja muid kaubeldavaid tehinguid. Kinnisvarainvesteeringud teisesel turul on turvalisemad ja tulusamad aktiivsete laenu- ja laenuplatvormide kaudu.
  • Teisesed väärtpaberiturg: see hõlmab ringluses olevate väärtpaberite edasimüügi kogumit. Investeerimine väärtpaberitesse teisel turul on soodne suurema väärtpaberite likviidsuse tõttu.
  • Teisesed elamuturg: see on tõeliselt mugav ja kindel viis omandada investeerimisvara, mis võib saada suurepäraseks passiivse tulu allikaks.

 

Teise turu strateegiad

Teisel turul saab investeerida erinevate strateegiate ja turu segmentide kaudu. Näiteks võib valida investeerimise teisesesse aktsiaturule, teisesesse kinnisvaraturule või mitte piirduda konkreetse tüübiga ja valida teise strateegia: investeerida maksejõuetute laenuvõtjate projektidesse, investeerida projektidesse, kus laenuvõtjad kalduvad hilinema, või osta projekte, mille intressimaksed tehakse järgmisel päeval.

  • Maksejõuetute laenuvõtjate projektid: need on projektid, kus laenuvõtjad on sattunud raskustesse ja muutunud maksejõuetuks. Sellistesse projektidesse investeerides loodetakse, et laenuvõtjad suudavad oma raskustest üle saada ja võlad tasuda, mis võimaldab teil rohkem teenida, sest selliste projektide puhul makstakse kõrgemaid aastaintresse.
  • Tendentslikult viivitatud laenuvõtjate projektid: sageli saab selliseid projekte osta madalama hinnaga. Kui ostate sellise laenu ja laenuvõtja teeb makse, saate mitte ainult intresse, vaid ka viiviseid ning võimaluse müüa õigel ajal tagasimakstud laen omahinnaga, hoides allahindlust kasumina.
  • Osta projekte, mille maksmine toimub homme: see tähendab, et kui ostate võla, mille makse tähtaeg on homme, saate kohe kogu kuu kasumi, kuigi olete raha laenanud vaid üheks päevaks.

 

Profituse tegevus teisesel turul

Crowdfunding-platvormi „Profitus“ teisesed turg käivitati juba 2021. aastal. Sellest ajast peale on Profituse teisesed turg olnud väga aktiivne, pakkudes võimalust müüa oma investeeringud, kandes nõuded teistele investoritele enne projekti lõppu. Mida see tähendab? Kujutage ette, et platvormil avaldatakse 12-kuuline projekt, millesse soovite investeerida. 4 kuu pärast juhtub ootamatu sündmus ja vajate raha. Tavaliselt peaksite ootama investeeringu lõppemist, kuid teisesel turul saate selle investeeringu müüa teistele investoritele, määrates teile sobiva hinna. Selline investeerimine teisesel turul on turvaline ja väga mugav. Praegu on Profituse platvormil teine ​​turg ajutiselt peatatud, kuna uue ühisrahastusmääruse kehtestamise tõttu tuli see funktsioon uuendada ja kohandada uue Euroopa direktiiviga. Niipea kui platvormil teine ​​turg taasaktiveeritakse, teavitame kõiki investoreid sellest e-posti teel ja platvormil endal.