Mine tagasi

Profitus news Pereeelarve: kuidas seda planeerida ja jagada?

2024-05-09 11:00:00

INVESTEERIMINE

Pereeelarve: kuidas seda planeerida ja jagada?

Pärast pere loomist, elukaaslasega elama asumist ja ühise majapidamise loomise alustamist muutuvad finantsprobleemid vältimatuks. Üür või kodulaen, maksud, toit, erinevad majapidamistarbed, suuremad uued ostud – see on see, millega kõik silmitsi seisavad. Tihti kerkib küsimus, kuidas jagada pere kulusid ning kuidas luua tõhus meetod, mis aitab mitte ainult ühise panuse pere majapidamisse suurepäraselt planeerida, vaid ka säästa suuremate unistuste elluviimiseks. Kui sellised vajadused tekivad, hakatakse looma ühist pereeelarvet.

 

Mis on pereeelarve?

Kuigi Leedus on finantskirjaoskus tänaseks märkimisväärselt kasvanud, siis paarikümne aasta taguse olukorraga võrreldes ei tea kõik kahjuks veel, mis on pere eelarve. Pereeelarve on iga leibkonnaliikme teenitud raha osa, mis on mõeldud pere üldiste vajaduste rahuldamiseks. Igal perel on ainulaadne pere-eelarve mudel, mis sõltub pere koosseisust, iga liikme palga suurusest, pereliikmete ühisvarast, isikuomadustest ja isegi suhetest. Mõnes peres moodustab suurema osa eelarvest rohkem teeniva inimese panus, teistes jagatakse raha võrdsetes osades. Mõnikord on pereliikmetel üks ühine konto, mis on pühendatud spetsiaalselt ühistele perekuludele, mõnikord kantakse osa rahast teisele partnerile või pereliikmele, kes maksab ostude eest oma kontolt ja mõnikord jagavad samas leibkonnas elavad inimesed lihtsalt ühiseid kulusid - üks ostab. toit ja majapidamistarbed, teine maksab makse ja hoolitseb meelelahutuse vms eest.

 

Pere eelarve planeerimine

Pereeelarve planeerimine on vastutusrikas tegevus, mis määrab pere üldise heaolu. Eelarve planeerimisse on väga oluline kaasata kõik, ka kõige väiksemad: nii õpetad ja julgustad mõistma raha väärtust, õpetad olemasolevat raha targalt jaotama ja kasutama, prioriteete seadma, planeerima. ja salvestada. Pereeelarve planeerimine on esiteks mõeldamatu ilma selgete rahaliste eesmärkideta.

 

Kuidas seada pere rahalisi eesmärke?

Rahalised eesmärgid on pere ühised rahalised püüdlused. Pere-eelarvet planeerides on väga oluline seada paika rahalised prioriteedid ning nii lühi- kui ka pikaajalised eesmärgid. Nendeks võivad saada ka teatud suuremad ostud, näiteks elutoamööbel; ettevalmistus lapse sünniks; säästmine remondiks, autoks, kodulaenuks, laste õppimiseks, puhkuseks või lihtsalt ettenägematuteks kuludeks, pere majandusliku kindlustatuse tagamiseks ehk rahalise padja loomiseks. Rahaliste prioriteetide ning nii lühi- kui ka pikemaajaliste eesmärkide seadmine muudab pere eelarve õige jaotamise palju lihtsamaks.

 

Pere sissetulekud ja kulud

Prioriteetide seadmisel ja rahaliste eesmärkide saavutamisel on väga oluline õigesti hinnata pere sissetulekuid ja kulusid. Pere sissetulekute ja kulude arvestus võimaldab selgelt hinnata hetkeolukorda, tulude õiget jaotust ning sihipärast eesmärkide poole püüdlemist. Ühisele pereeelarvele võivad lisanduda pereliikmete palgad, sünni- või isatoetused, lapseraha, passiivne sissetulek pere investeeringutest jne. Pere eelarve suurust teades on seda oluliselt lihtsam suunata sellele langevatele kuludele. . Kahjuks on kulusid alati palju rohkem kui sissetulekuid, seega võib need jagada väiksemateks rühmadeks:

  1. laenud (eluaseme-, auto-, tarbimislaenud);
  2. kommunaalteenused (vesi, elekter, küte jne);
  3. liitumistasud (mobiilside, televisiooni, interneti jms teenused);
  4. toidukulud (eraldi kategooriasse tuleks lisada kaasavõetud toidu ja kohviku lõunasöögi arved);
  5. hügieeni- ja majapidamistarbed (pesuvahendid, šampoonid, pesuvahendid, puhastusvahendid, pesuvahendid jne);
  6. transport (ühistransport, kulud oma autole, kütus jne);
  7. kulud lastele (mähkmed, piimasegud, klubid, juhendajad, päevarahad jne);
  8. tervisekaubad ja -teenused (ravikulud, hammaste parandamine, ravimid, vitamiinid, toidulisandid jne);
  9. riided, jalatsid;
  10. lemmikloomade hooldus (toit, hügieenitooted, koolituskulud, veterinaarteenused jne);
  11. meelelahutus ja ilu (kino, teater, spaa, juuksurid, ilusalongiteenused jne);
  12. väikesed väljaminekud (kodukaunistused ja muud mittevajalikud kulutused);
  13. säästmine ja investeerimine.


Pere eelarve arvutamine

Saate ise oma pere eelarve välja arvutada ja koostada. Pereeelarve arvutamist ja jaotamist saab teha lihtsalt lehel, märkmikus, arvutis või laadides Internetist alla valmis spetsiaalsed pereeelarve mallid. Kui aga arvate, et see ülesanne on teie jaoks liiga keeruline, on olemas rohkem kui üks pere-eelarve kalkulaator, mis aitab tulud ja kulud sobivateks osadeks jagada. Pere eelarve arvutamiseks ja jaotamiseks pole lihtsalt ühtset valemit, mis sobiks kõigile majadele eholds. Kui palju

Iga pere vajadused ja eesmärgid on erinevad, mistõttu on mõnikord parim viis pere eelarve jaotamiseks rääkida ja analüüsida pere vajadusi, rakendada finantsjuhtimise ekspertide koostatud reegleid ning kohandada need vastavalt oma elustiilile ja vajadustele. Mõned populaarsed eelarve jaotamise reeglid võivad aga pereeelarve jaotamist lihtsamaks muuta.

 

Pere eelarve jagamise reeglid

Kas teadsite, et mitmed eelarvestamise reeglid aitavad teil oma pere rahaasju paremini hallata? Üks neist on reegel 50-30-20. Finantsjuhtimise ekspertide soovitatud eelarvejaotusvalemi alusel tuleks pere eelarvest eraldada vajalikeks kuludeks 50 protsenti, muudeks mittevajalikeks kuludeks 30 protsenti ja 20 protsenti. kokkuhoiu pärast.

Teine ekspertide soovitatud mudel on 6-purgiline süsteem. Selle alusel on kõik finantsid jagatud 6 erinevaks osaks. Esimene osa koosneb ligikaudu 10 protsendist. investeeringuteks eraldatud pere sissetulekust. Teine, samuti 10 protsenti. koostisosa on hariv, mõeldud seminarideks, koolitusteks ja arendamiseks. Kolmas, 10 protsenti kuludest on meelelahutuseks. Neljandasse purki on soovitatav panna 55 protsenti eelarvest ja eraldada see vajalikeks igapäevasteks kulutusteks. Viies osa on pikaajaliste ostude puhul 10 protsenti. Viimane, kuues osa, mis moodustab 5 protsenti pere eelarvest, tuleks pühendada headele tegudele ja heategevusele.

 

Näide pere harvest

Pere eelarve õige jaotus tagab turvalisuse ja meelerahu. Selle korrektseks haldamiseks on vaja pidada iga kuu pere sissetulekute ja kulude arvestust, mis aitab tulusid ja kulusid paremini ja lihtsamalt välja arvutada ja jaotada, seada prioriteete, eristada vajalikke mittevajalikest väljaminekutest, luua pikaajalist tulude ja kulude arvestust. tähtajalised või lühiajalised finantsplaanid. Pere igakuiste sissetulekute ja väljaminekute analüüsimine muudab palju lihtsamaks endale sobivaimate plaanide tegemise. Näiteks pere A teie pere eelarve haldamisel rakendab 50-30-20 reeglit, lisades pere eelarvesse iga kuu 2000 eurot. 50 protsenti ehk nad eraldavad iga kuu 1000 eurot vaid kõige vajalikumate kulude katteks: toit, maksud, autoliising. 30 protsenti ehk kulub iga kuu 600 eurot muudele, vähemtähtsatele kuludele: riietele, meelelahutusele. Perekond A investeerib iga kuu kinnisvaraprojektidesse ligikaudu 400 eurot ja teenib sellega kuni 12 protsenti intressi! Lisaks on investeeritud raha kaitstud inflatsiooni mõjude eest, mistõttu see ei odavne. Teie pere eelarve jaotus ei pea olema sama! Kuid me ei kahtle, et isegi kui teenite vähem, saate säästa!

 

Kuidas pere-eelarvet planeerides tõhusalt raha säästa?

Säästmine on üks pere eelarve komponente. Sageli hoiavad pered kokku suuremate ostude jaoks, nagu oma kodu, auto, kodu renoveerimine või uus mööbel. Raha saab säästa mitmel viisil: vähendades tarbetuteks väljaminekuteks eraldatavat rahasummat, loobudes luksuskaupadest, luues täiendava sissetulekuallika. Mõned esmapilgul väga lihtsad nipid aitavad säästa:

säästueesmärgi seadmine (säästmine on palju lihtsam, kui teame, kuhu säästetud raha läheb);

kulude jälgimine (peale mittevajalike kulutuste analüüsi, näete kiiresti, kust saate säästa ilma elukvaliteeti kahjustamata);

Väldi impulsiivseid oste (ette mõtlemine ja ostunimekirja koostamine vähendab võimalust osta midagi, mis pole vajalik).

Need on vaid mõned viisid säästmise hõlbustamiseks. Lisateavet selle kohta, kuidas seda teha, saate lugeda meie artiklist "15 tõhusat viisi raha säästmiseks".

 

Kuhu säästetud raha investeerida?

Need, kes soovivad suurendada oma kapitali ja luua passiivset sissetulekut, valivad sageli oma säästud investeerimise. Investeerimine pole mitte ainult võimalus luua täiendavat sissetulekuallikat, vaid ka kaitsta raha inflatsiooni eest. Oma säästude kasutamiseks saad valida nii pikaajalise kui ka lühiajalise investeeringu.

 

Investeerimine kinnisvarasse

Kinnisvaraprojektidesse investeerimine on üks turvalisemaid viise raha teenimiseks kodust lahkumata. Need on tavaliselt lühiajalised, kuid tulusad investeeringud. Kinnisvaraprojektidesse investeerimine on võimalik juba sajast eurost, mis tähendab, et säästude pealt teenimiseks ei pea aastaid koguma!

 

Perekonna finantsdistsipliin

Pere rahalise stabiilsuse saavutamiseks ei piisa pere eelarveplaani tegemisest. Plaani elluviimine ja finantsdistsipliin muutuvad palju olulisemaks. Vaid sellega järjepidevalt töötades ja pidevalt finantsdistsipliini kasvatades on võimalik saavutada tõeliselt hämmastavaid tulemusi: vabaneda aastaid painanud võlgadest, säästa, luua passiivse sissetuleku lisaallikas ning ellu viia suuri pereunistusi. Järjepidevus ja suundumus on olulised ka kõige väiksemates detailides. Väga oluline on tegevuskava koos tervikuga läbi arutada pere, pidage sellest distsipliiniga kinni ja julgustage üksteist. Ärge unustage, et finantsdistsipliin ei piira ega loobu asjadest, mis teile meeldivad – see on teadlik rahaliste vahendite jaotamine, mis tagab kogu pere rahalise heaolu ja stabiilsuse.