Mine tagasi

Profitus news Perioodiline investeerimine – mida on oluline teada?

2024-07-05 14:00:00

INVESTEERIMINE

Perioodiline investeerimine – mida on oluline teada?

Kas on teil kunagi olnud unistus lisasissetulekust? Või isegi passiivsest perioodilisest sissetulekust, et täiendada oma eelarvet? Kui jah, olete tõenäoliselt juba mõelnud investeerimisele. Investeerimine on võimalus panna oma säästud tööle ja saada nendest tulu. Investeerida saab mitmel moel: endasse, väärismetallidesse, väärtpaberitesse, kinnisvarasse, investeerimisfondidesse, krüptovaluutadesse või ettevõttesse. Võite valida pikaajalisi või lühiajalisi projekte ja investeerida kas ebaregulaarselt või regulaarselt. Seekord tahame teile rohkem rääkida perioodilisest investeerimisest, millist tulu sellest meetodist võib oodata, milline sagedus selleks kõige paremini sobib, millised on perioodilise investeerimise eelised ja puudused ning mida on oluline teada, kui soovite seda proovida.

Mis on perioodiline investeerimine?

Perioodiline investeerimine on, nagu te ehk juba arvasite, regulaarne investeerimine teatud ajavahemike järel, see tähendab raha paigutamine, et suurendada või säilitada esialgset kapitali. Raha säästes on oht, et see kaotab aja jooksul inflatsiooni tõttu väärtust. Selle vältimiseks investeerivad paljud inimesed osa oma säästudest. Suure summa investeerimine võib tuua märkimisväärset kasumit. Siiski soovitavad spetsialistid rohkem teenimiseks perioodilist investeerimist. Perioodiliselt saab investeerida mis tahes varasse: hoiused, aktsiad, võlakirjad jne. Oluline pole mitte investeeringu suurus, vaid regulaarne harjumus, mis aitab arendada kannatlikkust ja oodata, sest perioodilises investeerimises investeeritakse summasid sõltumata turutingimustest. Perioodiline investeerimine ei pruugi garanteerida kõrgeid tootlusi, kuid sageli aitab see saavutada kõrgemat tulu.

Perioodilise investeerimise tootluste arvutamine

Perioodiliste investeeringute tootluste arvutamine on üsna lihtne – peate lihtsalt vaatama, kui palju olete investeerinud, kui palju olete tagasi saanud ja kui palju olete sellest teeninud. See meetod on aga tõhus ainult pärast raha tagasisaamist. Kuidas siis arvutada potentsiaalset kasumit? Perioodilise investeerimise kalkulaator võib aidata. Peate lihtsalt sisestama ühekordse esialgse makse summa, maksesageduse, investeeringute aastase tootluse, investeerimisperioodi ja perioodilise makse suuruse, et kergesti välja selgitada, kui palju te investeerimisperioodi lõpus teenite. Näiteks, kui teie esialgne makse on 3000 eurot, investeerite lisaks iga kuu 100 eurot 5 aasta jooksul ja teie aastane tootlus on 6 protsenti, siis teie investeeringute lõppväärtus investeerimisperioodi lõpus on umbes 11 000 eurot.

Võite perioodilise investeerimise tootlusi ka ise arvutada. Kõigepealt peaksite arvutama esialgse sissemakse väärtuse 5 aasta pärast: lahutage aastane tootlus ühest, astendage see aastate arvuga ja korrutage tulemus esialgse sissemaksega ((1-0.06)^5*3000=4014.68). Seejärel peate arvutama perioodiliste sissemaksete väärtuse: lisage perioodiline tootlus 1-le, astendage see väärtus perioodide arvuga, lahutage saadud arvust 1, jagage kõik perioodilise tootlusega ja lõpuks korrutage 100-ga: (näites: (((1+0.005)^60-1) / 0.005) * 100=6977). Lihtsalt liitke need summad ja teate, et kui esialgne sissemakse on 3000 eurot ja investeerite lisaks iga kuu 100 eurot aastase tootlusega 6 protsenti 5 aasta jooksul, on lõppväärtus 10992 eurot. Kokku olete investeerinud 9000 eurot, nii et teenite viie aastaga peaaegu 2000 eurot, ilma et peaksite oma kodust lahkuma.

Milline sagedus sobib investeerimiseks kõige paremini?

Perioodiline investeerimine toimib, kui investeerida regulaarselt: iga 12 kuu, 6 kuu, 3 kuu või isegi iga kuu järel. Erinevad intervallid võivad aga tuua erinevaid eeliseid ja väljakutseid. Raske on öelda, kui palju te täpselt teenite, kui investeerite erinevate intervallidega. Mõni on rahul mõnesaja euro suuruse kasumiga aastas, samas kui teised püüavad tuhandeid. Parim investeerimissagedus sõltub seega ainult teie ootustest ja võimalustest. Vaatame lühidalt erinevate sageduste plusse ja miinuseid.

Aastane perioodiline investeerimine, st teatud summa eraldamine iga 12 kuu tagant, võib kaasa tuua märkimisväärse kapitali kasvu. Tavaliselt tähendab kord aastas investeerimine suuremat summat kui näiteks igakuine investeerimine, mis nõuab suuremat algkapitali. See võib muidugi tuua palju paremaid tulemusi kui igakuine investeerimine, kuid mitte kõigil pole julgust investeerida suuremat algsummat. Peamine puudus sellise investeeringu puhul on see, et investeerides ainult kord aastas koguneb osa vahendeid ja ei investeerita, mistõttu jäävad need kasutamata ja kaotavad väärtust. Lisaks on palju keerulisem portfelli tasakaalustada ja suureneb tõenäosus investeerida "valel" ajal, kui turg on madal. Selline investeerimisstrateegia muudab ka investeeringute mitmekesistamise keerulisemaks.

Poolaastane perioodiline investeerimine, st iga 6 kuu järel, on samuti strateegia, mida investorid sagedamini valivad. See ei nõua nii suurt summat kui näiteks aastane investeerimine. Kuid turuliikumisi on raske ennustada, kui investeeritakse ainult kaks korda aastas, ja riskantsemate alade valimine võib kaasa tuua kaotusi. Lisaks on poolaastasel investeerimisel distsipliini säilitamine keeruline.

Kvartaalne perioodiline investeerimine, st iga kolme kuu järel, on tegelikult kasulik, kuna te ei pea kohe omama suurt summat, saate investeerida erinevatesse projektidesse või investeerimisvahenditesse ja nii kiiremini luua mitmekesistamise ja kaitsta end kahjumlike investeeringute eest. Samuti pole iga kolme kuu järel investeerimine väga aeganõudev ja lihtsustab sellise harjumuse kujundamist ja säilitamist.

Igakuine perioodiline investeerimine võib olla veidi kurnav, kuna peate iga kuu meeles pidama investeerida. Teisest küljest teete tõenäoliselt iga kuu vähemalt ühe makse, nii et veel üks finantstehing ei pruugi olla nii keeruline... Valides igakuise investeerimise, saate töötada väiksemate summadega. Kahjuks toob väiksem summa vähem kasu, kuid te saate seda iga kuu. Nii teenite vähem, aga kiiremini, ja järgmisel korral saate investeerida veidi suurema summa. Igakuine investeerimine on võib-olla investorite seas kõige populaarsem strateegia, eriti nende investeerimisteekonna alguses, kuna see aitab arendada investeerimisharjumust, mõista kiiresti investeerimise nüansse ja selle meetodi puhul jäävad vähem vahendeid kasutamata.

Millised on perioodilise investeerimise eelised ja puudused?

Oleme juba arutanud, mis on perioodiline investeerimine, kuidas tootlusi arvutada ja millised intervallid sobivad kõige paremini. Nüüd räägime perioodilise investeerimise eelistest ja puudustest. Nagu iga investeering, on ka perioodilisel investeerimisel mitte ainult eeliseid, vaid ka puudusi. Mõnel juhul kaaluvad eelised selgelt üle, teistel – veidi vähem.

Perioodilise investeerimise eelised

Suurim perioodilise investeerimise eelis ei ole tasu, nagu võib arvata, vaid distsipliin. Perioodiline investeerimine julgustab investoreid planeerima oma isiklikku või perekonna eelarvet, koostama finantsplaani ja seda järgima. Lisaks isiklikule arengule aitab perioodiline investeerimine süstemaatiliselt suurendada esialgset kapitali, luua passiivset sissetulekut finantstugevuse saavutamiseks, püüelda rahalise vabaduse poole või isegi muuta see pikaajaliselt perekonna pe

amiseks sissetulekuallikaks. Selleks, et muuta perioodiline investeerimine võimalikult tõhusaks, soovitavad spetsialistid investeerida sissetuleku protsendi. See aitab teil kohaneda uute eelarvekavadega ja raha ei tundu investeerimiseks "kaotatud" olevat. Suurendades sissetulekut, suurendate automaatselt investeeringuid, seega muutub teie investeerimisharjumus järk-järgult tavapäraseks rahatehinguks.

Veel üks eelis on see, et perioodiline investeerimine aitab vältida üleinvesteerimist. Näiteks võib kogu oma raha ühte investeeringusse paigutamine tuua ootamatuid kahjusid, kui turg on "langenud". Investeerides regulaarselt erinevatesse instrumentidesse, ei tunne te tõenäoliselt suuri kaotusi. Ajaloolised andmed näitavad, et regulaarne investeerimine ületab tihti turu "ajastamist", kus eesmärk on investeerida parimal ajal. Turgu on raske ennustada ja inimesed, kes investeerivad regulaarselt, väldivad riski investeerida tipptasemel. Seega ei suuda nad investeerida turu põhjas, kuid keskmine hind, millega nad ostavad, on madalam kui hind, mida nad oleksid ühe korraga investeerides maksnud. Lisaks võivad regulaarse investeerimise eelised hõlmata ka väiksemaid komisjonitasusid ja muid kulusid, kuna investeerite väiksemate summade kaupa ja jagate kulud mitme investeeringu vahel.

Perioodilise investeerimise puudused

Kuigi perioodiline investeerimine on väga kasulik, nagu iga investeering, on sellel ka puudusi. Peamine puudus on see, et perioodiline investeerimine võtab tavaliselt palju rohkem aega ja vaeva kui ühekordne investeering. See meetod sobib kõige paremini neile, kes soovivad investeerida väiksemaid summasid, nii et see võib mõnele inimesele tunduda vähem atraktiivne. Teiseks, kui turg on tõusutrendis, võivad perioodilised investeeringud põhjustada tootluse vähenemist võrreldes kogu kapitali ühekordse investeerimisega.

Veel üks puudus on see, et investeerides sama summa regulaarselt, ei pruugi te täielikult ära kasutada kõiki investeerimisvõimalusi. Näiteks võivad aktsiahinnad äkiliselt langeda ja sel hetkel võib olla kasulik investeerida rohkem raha, et saada suuremat kasu, kui hinnad tõusevad. Perioodilises investeerimises jäävad sellised võimalused tihti kasutamata.

Mida veel perioodilise investeerimise kohta teada?

Lisaks sellele, et perioodilist investeerimist saab alustada väikeste summadega ja regulaarselt investeerides on distsipliiniga seotud, on investeerimisperiood väga oluline. Kõige parem on alustada investeerimist võimalikult varakult ja hoida investeeringud nii kaua kui võimalik, sest aja jooksul investeeringu väärtus kasvab. Perioodilised investeeringud võivad olla lühiajalised – alla ühe aasta. Keskmise ja pikaajalise investeerimisperiood on vahemikus 1-3 aastat. Pikaajaline investeerimisperiood hõlmab üle 3 aasta investeerimist. Investeerimisperiood on oluline, sest lühiajalised investeeringud on riskantsemad ja ei pruugi tuua piisavalt tulu, et saada rahuldavat tootlust. Pikaajalistel investeeringutel on ka mõningaid puudusi, sest mõnedel inimestel pole rahalisi vahendeid või võimalust nii pikaks ajaks investeerida. Perioodiline investeerimine on aga kõige tõhusam pikaajaliste investeeringute korral ja pikemad investeerimisperioodid toovad tavaliselt rohkem tulu, sest kahjumite või madalamate tulude tõenäosus on väiksem.

Oluline on ka valida endale sobiv investeerimisvahend. Oleme teile juba tutvustanud mitmeid erinevaid investeerimisviise. Kuigi kinnisvara on väga kindel investeering, ei sobi see meetod kõigile, kuna see nõuab sageli märkimisväärseid rahalisi investeeringuid. Väärtpaberid, nagu aktsiad või võlakirjad, on veidi riskantsemad, kuid võite teenida suurema summa väiksema riskiga kui näiteks krüptovaluutad. Investeerimisfondid ja platvormid, kus aitate teistel ettevõtet luua, on samuti sobivad valikud, kuna investeeringud nõuavad tavaliselt harjumust regulaarselt investeerida ja on sageli turvalisemad ja tulusamad kui väärtpaberid. Näiteks investeerides Finbee-projekti kaudu, saate juba 10 euroga investeerida ja oma tulevastesse projektidesse investeerida. Kui laenuvõtja tagastab kogu laenu, saate tavaliselt iga kuu umbes 40 eurot. See võib tunduda väike summa, kuid kui jätkate selle summa investeerimist järgnevatel kuudel või isegi aastatel, võite näha oma algkapitali hämmastavat kasvu.

Ärge unustage, et kuigi investeeringud toovad tulu, on igal investeeringul alati risk. Potentsiaalsete kahjude eest kaitsmiseks on oluline analüüsida erinevaid meetodeid ja strateegiaid, jälgida turgu ja investeerida ainult nii palju, kui olete valmis kaotama.

Investeerimine on viis lisasissetuleku saamiseks, rahalise vabaduse saavutamiseks ja stabiilse sissetuleku loomiseks. Perioodilisel investeerimisel on palju eeliseid: see õpetab distsipliini ja kannatlikkust, aitab planeerida eelarvet ja saavutada seega kiiremini parimaid rahalisi tulemusi. Perioodiline investeerimine nõuab aga rohkem aega ja vaeva, kuna seda tuleb regulaarselt teha, seega sobib see kõige paremini pikaajalisteks investeeringuteks. Oluline on teada, et pikaajaline tulu kipub olema suurem. Kõige tähtsam on aga see, et investeeringud annavad teile vabaduse tunda end kindlalt ja avastada ennast. Perioodiline investeerimine on üks parimaid viise selle saavutamiseks.