Mine tagasi

Profitus news Säästmine ja investeerimine: kas need on ühilduvad?

2024-08-29 13:30:00

INVESTEERIMINE

Säästmine ja investeerimine: kas need on ühilduvad?

Hoiustamine ja investeerimine: kuidas neid omavahel ühendada?

Kahjuks usuvad enamik leedulasi endiselt, et hoiustamine ja investeerimine on kaks täiesti kokkusobimatut tegevust. Mõned arvavad, et need on järjestikused sammud, mitte tegevused, mida saab samaaegselt teha. Kuid see ei ole tõsi; on võimalik nii hoiustada kui ka investeerida samal ajal. Selles artiklis tahame selgitada, mis on hoiustamine ja investeerimine, nende erinevused ja sarnasused, eelised ja puudused, kuidas kombineerida hoiustamist ja investeerimist ning mainida veel mõningaid olulisi punkte.

 

Mis on hoiustamine ja investeerimine?

Hoiustamine ja investeerimine on kaks erinevat protsessi. Hoiustamine on mitteametlik protsess, kus osa sissetulekust pannakse kõrvale kindlate eesmärkide saavutamiseks (nagu näiteks millegi ostmine, vaba aeg, pension jne). Hoiused võivad olla madratsi all või kogutud pangakontole. On raske öelda, kumb valik on turvalisem. Raha madratsi all võib meelitada vargaid, samas kui 2008. aasta finantskriis näitas, et pangad ei ole haavamatud ja võivad samuti pankrotti minna. Investeerimine seevastu hõlmab teatud summa raha kasutamist eesmärgiga säilitada või suurendada selle algväärtust. Teisisõnu, see on viis kaitsta raha devalveerimise eest ja samal ajal teenida tulu. Võite investeerimise ajal ka hoiustada: kujutage ette, et investeerite 1000 eurot rahastamisplatvormil Profitus üheks aastaks ja pärast seda saate tagasi umbes 12% suurema summa. Kasu on ilmne — te mitte ainult ei saa tagasi investeeritud raha, vaid ka suurendate seda.

 

Hoiustamise ja investeerimise eelised ja puudused

Hoiustamine on eelkõige raha säästmine tulevikuks, teadlik rahaliste vahendite kogumine konkreetsete eesmärkide saavutamiseks (suuremad ostud, reisid, laste haridus või lihtsalt mustadeks päevadeks). Investeerimine seevastu on raha kasutamine eesmärgiga säilitada või suurendada algkapitali väärtust. Nii hoiustamine kui ka investeerimine on sõltumatud protsessid, mis toovad kaasa erinevaid eeliseid ja riske. Kuigi investeerimine säilitab või isegi suurendab raha väärtust, võib lihtne hoiustamine viia kahjudeni inflatsiooni tõttu — hoiused võivad lihtsalt väärtust kaotada. Kuid hoitav raha võib devalveeruda mitmel viisil, ja investeeringud ei ole alati edukad, mis tähendab, et võite neid kaotada. Hoiustamise suurim eelis on väiksem kaotuse oht, kuid sellega kaasneb ka märkimisväärne puudus — teie hoiused tõenäoliselt devalveeruvad pikaajaliselt. Nagu olete aru saanud, pakub investeerimine kapitali kasvu võimalust (eelis), kuid on olemuselt riskantsem protsess (puudus).

 

Kes saavad investeerimise teel hoiustada?

Igaüks saab investeerimise teel hoiustada, olenemata sellest, kas nad saavad selleks eraldada 100 või 100 000 eurot. Kuid kõik finantseksperdid nõustuvad, et hoiustamine investeerimise kaudu on kõige tõhusam, kui tehakse ilma võlgadeta. Võlad neelavad suure osa saadaval olevatest vahenditest, seega ei suurenda investeeringutest saadav kasum teie eelarvet pikemas perspektiivis märkimisväärselt. Parem on esmalt eraldada oma säästud võlgade tasumiseks. See mitte ainult ei paranda enesetunnet, vaid vähendab ka teie kulusid, mis tähendab, et saate rohkem säästa, hiljem investeerida ja rohkem teenida. Muidugi, et rohkem teenida, on vaja suuremat algkapitali, kuid alati saate valida perioodilise investeerimise ja investeerida järk-järgult. Perioodilise investeerimise kohta saate lugeda meie artiklist "Perioodiline investeerimine: mida on vaja teada."

 

Kuidas kombineerida hoiustamist ja investeerimist?

Hoiustamine ja investeerimine on kaks kergesti ühilduvat tegevust. Igaüks, kellel on vabad vahendid, saab seda teha. Kuid selleks, et hoiustamine ja investeerimine oleksid edukad ja kasumlikud, tuleb järgida mõningaid lihtsaid samme.

Seadke selged eesmärgid hoiustamiseks ja investeerimiseks

Esimene ja võib-olla suurim samm eduka hoiustamise ja investeerimise suunas on selgete eesmärkide seadmine. Nii hoiustamine kui ka investeerimine ei anna tulemusi üleöö, seega peaksite olema valmis pikaajaliseks projektiks, mis võib kesta mitu kuud või isegi mitu aastat. Aja, mis kulub eesmärgi saavutamiseks, määrab eesmärk ise ja teie võimed. Selge eesmärgiplaani koostamisel peaksite vastama mõnele küsimusele:

Miks ma hoiustan ja investeerin? Mis on peamine eesmärk (see võib olla suur ost, luksuslik puhkus, ettevalmistus laste hariduseks, pensioniks jne)? Eesmärk peaks olema konkreetne.

Kui kaua läheb aega eesmärgi saavutamiseks? Pessimistlikult mõeldes määrake pikim võimalik ajavahemik, et vältida protsessi jooksul pettumust.

Kuidas ma saan seda eesmärki saavutada? Vaadake oma rahalised vahendid üle, hinnake oma kapitali, sissetulekuid ja arvutage, kuidas saate eesmärgi saavutada. Näiteks kui olete seadnud eesmärgiks osta auto 10 000 euro eest ühe aasta jooksul hoiustamise teel, peate igakuiselt eraldama rohkem kui 800 eurot. Kui valite investeerimise, peate igakuiselt eraldama vähem, sest investeeritud summa kasvatab teie raha.

On väga oluline mõelda konkreetselt ja teadlikult — kui teenite miinimumpalka, on ebatõenäoline, et suudate säästa nimetatud summa auto ostmiseks ühe aasta jooksul, seega enne eesmärkide seadmist hinnake hoolikalt oma finantsseisundit.

Hinnake hoiustamise ja investeerimise riske

Teine oluline aspekt on risk. Riskidega puutute kokku nii hoiustamise kui ka investeerimise korral. On oluline õigesti hinnata võimalikke riske ja kui palju neist taluda suudate. Finantskirjaoskuse eksperdid soovitavad, et kõige parem on investeerimise kaudu raha hoiustada, kui teil on juba rahaline padi (suma, mis on vajalik 3-6 kuu elamiskuludeks ootamatute sündmuste korral). Nii olete kindlustatud ootamatute muutuste vastu ja teie investeeringud töötavad teie heaks edasi.

Nagu olete aru saanud, kaasnevad riskid nii investeerimise kui ka hoiustamisega. Kuigi investeerimine on kasumlikum kui lihtsalt pangas hoiustamine, on see riskantsem. Kujutage ette, et investeerite aktsiatesse ja mõne kuu pärast selgub, et ettevõtte kasumit kasutatakse kogunenud võlgade katmiseks, mitte aktsionäridele jagamiseks. Sel juhul ei too teie investeering mingit tulu. Hoiustamine on samuti riskantne devalveerimise ja panga pankroti võimaluse tõttu, seega on oluline hoolikalt kaaluda, kuhu oma hoiused paigutate.

Eraldage sissetulekud hoiustamiseks ja investeerimiseks

Mõned inimesed näevad sageli investeerimist kui viisi säästmiseks. Kuigi see võib esmapilgul tõele vastata — kuna vaba raha pannakse tööle — on oluline meeles pidada, et investeeringud on midagi, mis on eraldatud pikemaks ajaks ja kui vajate raha, ei saa te sellele kohe ligi. Samuti on oht, et investeeritud summa või kogu summa ei tule tagasi. Hoiustamine seevastu on vabam protsess — kui vajate raha, saate selle kohe kätte. Seega tuleks erinevates summades oma sissetulekud eraldada nii hoiustamiseks kui ka investeerimiseks. Kui palju eraldada, sõltub valitud rahahalduse strateegiast. Vastavalt 50-30-20 reeglile peaksite iga kuu eraldama 20% oma sissetulekust hoiustamiseks ja investeerimiseks. Kui rakendate 6-purgi meetodit, siis peaksite investeerimiseks eraldama umbes 10%. Kuid olenemata valitud mudelist, soovitavad spetsialistid esmalt eraldada eraldi

summa hoiustamiseks ja alles siis investeerimiseks. Nii saate tagada, et teil on alati piisavalt raha ootamatute kulude katteks ja investeeringud saavad töötada pikema aja jooksul.

 Kas kombineerimine tasub end ära?

Jah, kindlasti! Oletame, et hakkate iga kuu säästma ja investeerima väikest summat 20 aasta jooksul. Kujutage ette, et teil õnnestub koguda 5 000 eurot, mida hoiate pangas intressiga 1,5% aastas. Aja jooksul teeniksite sellest summast umbes 1 000 eurot, mille tulemuseks on kokku 6 000 eurot. Samal ajal investeerite 5 000 eurot ja pärast 20 aastat on see summa kasvanud 10 000 euroni. Sellisel juhul olete kokku teeninud 13 468,55 eurot hoiustamise ja 10 000 eurot investeerimise kaudu, kokku 23 468,55 eurot. Nagu näete, on tulemus üsna rahuldav!

Tõsi, investeerimise kaudu säästmine on seotud riskidega. Investeeringud ei too alati kasumit, ja võib juhtuda, et kannate kahju. Kuid investeerides madala riskiga projektidesse ja hajutades oma investeeringud, saate mitte ainult hallata riske, vaid ka saavutada oma seatud finantseesmärgid palju kiiremini.